ევროკავშირმა და ევროპის გუნდმა (Team Europe) Covid-19 პანდემიასთან ბრძოლაში საქართველოს დასახმარებლად უზრუნველყვეს დაახლოებით 1.5 მილიარდი ლარის მობილიზება, ახალი სახსრების მოზიდვისა და არსებულის გადანაწილების გზით. ამ თანხის თითქმის 2/3 გრანტის სახითაა წარმოდგენილი, დანარჩენი კი შეღავათიანი სესხის სახით. ეს ევროკავშირის მიერ მსოფლიოს ნებისმიერი უცხო ქვეყნისთვის ერთ სულ მოსახლეზე გაწეული დახმარების ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია, რაც უპრეცენდენტო კრიზისის დროს ევროკავშირის მიერ საქართველოსთვის გამოხატულ მტკიცე სოლიდარობას ადასტურებს.
თითქმის 1 მილიარდი ლარის ოდენობის ევროკავშირის დახმარება განკუთვნილია:
ევროკავშირის მხარდაჭერა მოიცავს კონკრეტულ ღონისძიებებს შემდეგ სფეროებში:
ჯანმრთელობის დაცვა
სოციალური სფერო
ეკონომიკის აღდგენა
გარდა ამისა, მიმდინარე პროექტებისა და სხვა მექანიზმების საშუალებით ევროკავშირი უზრუნველყოფს პოლიტიკის ჩამოყალიბებაზე მიმართულ კონსულტაციებსა და გამოცდილების გაზიარებას, რაც კიდევ უფრო აძლიერებს ევროკავშირისა და ევროპის გუნდის მიზნობრივ დახმარებას. საქართველოს ასევე აქვს წვდომა ევროკავშირის რეგიონულ ფონდებზე საბრუნავი კაპიტალის, ვაჭრობის დაფინანსებისა და სესხების ტვირთის შემსუბუქების უზრუნველსაყოფად.
ევროკავშირის მხარდაჭერა ექვემდებარება სახელმწიფო ხარჯების გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების, უფლებებზე დაფუძნებული მიდგომისა და გენდერულ თანასწორობის პირობებს.
#TogethervsCOVID19 #TeamEurope #StrongerTogether #EU4Georgia
ახალი ამბები
ევროკავშირმა საქართველოს გამოუყო 60 მილიონი ევროს ოდენობის გრანტი COVID -19-ის კრიზისის დასაძლევად (14 დეკემბერი 2020)
ევროკავშირმა საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარებისთვის დამატებით 55 მილიონი ევრო გამოყო (17 დეკემბერი 2020)
ევროკავშირი საქართველოთვის 100 მილიონი ევროს ოდენობის მაკროფინანსურ დახმარებას გამოყოფს, რომლის უმეტესი ნაწილი მიმართულია კოვიდ-19 პანდემიასთან გასამკლავებლად (25 ნოემბერი 2020)
Covid-19-ის დაძლევისთვის ევროკავშირი და საქართველო 129 მილიონი ევროს ოდენობის დაფინანსების შეთანხმებებს ხელს აწერენ (29 სექტემბერი 2020)
ევროკავშირის ელჩის კარლ ჰარცელის წერილი საქართველოს პრემიერ-მინისტრს გიორგი გახარიას (22 აპრილი 2020)
ევროკავშირი საქართველოს Covid-19-თან საბრძოლველად 183 მლნ ევროთი დაეხმარება (9 აპრილი 2020)
კორონავირუსი: ევროკავშირი ეხმარება საქართველოს (30 მარტი 2020)
ევროპის გუნდი (Team Europe): ევროპის საინვესტიციო ბანკი ახორციელებს 100 მილიონი ევროს მოცულობის ინვესტიციას საქართველოში ჯანდაცვის ინფრასტრუქტურის მხარდასაჭერად (22 დეკემბერი 2020)
ევროკავშირმა და ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციამ საქართველოს Covid-19 პანდემიის წინააღმდეგ ბრძოლაში ჩართული პერსონალისთვის დამცავი საშუალებების მესამე პარტია გადასცა (5 ოქტომბერი 2020)
ევროკავშირი და ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაცია Covid-19 პანდემიის წინააღმდეგ ბრძოლაში ჩართული პერსონალისთვის დამცავი საშუალებების გადაცემას განაგრძობს (21 სექტემბერი 2020)
საქართველოს რეგიონებში Covid-19-ის გავლენის შესამცირებლად ჯანმოს და ევროკავშირის მხარდაჭერით, სასწრაფო სამედიცინო დახმარების პერსონალის ტრენინგები ჩატარდა (23 აგვისტო 2020)
ევროკავშირი და ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაცია Covid-19 პანდემიის წინააღმდეგ ბრძოლაში ჩართულ პერსონალს დამცავ საშუალებებს გადასცემს (25 ივლისი 2020)
ისტორიები
ევროკავშირი და ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაცია COVID-19 პანდემიის პერიოდში მხარს უჭერენ სასწრაფო დახმარების თანამშრომლებს
საგრანტო კონკურსი სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების შესარჩევად (7 ოქტომბერი 2020)
დავდგეთ ერთად: განაცხადების მიღება ევროკავშირის აღმოსავლეთის პარტნიორობის ინიციატივის ფარგლებში Covid-19 სოლიდარობის პროგრამაში მონაწილეობის მისაღებად (6 ოქტომბერი 2020)
ევროკავშირი მხარს უჭერს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებს Covid-19 პანდემიის დროს
ევროკავშირი მხარს უჭერს ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ მიმართულ ღონისძიებებს
ახალქალაქის ადგილობრივი განვითარების ჯგუფის სასწავლო ცენტრი ონლაინ სწავლებას იწყებს
ევროპის გუნდი: ევროპის საინვესტიციო ბანკი და პროკრედიტი, კოვიდ-19-ის პანდემიით შექმნილი კრიზისის სწრაფად დასაძლევად, მცირე და საშუალო საწარმოებისთვის 10 მილიონ ევროს გამოყოფენ (21 დეკემბერი 2020)
საგრანტო კონკურსი: “ჭკვიანი სოფლების” დანერგვა საქართველოში Covid-19-ის კრიზისის საპასუხოდ (4 მაისი 2020)

The EU and Team Europe have mobilised around GEL 1.5 billion of new and reallocated assistance to help Georgia deal with the COVID-19 pandemic. Almost 2/3 of this amount is grants, the remaining are loans at favourable interest rates. That is one of the highest levels of EU assistance per capita to any country in the world and demonstrates the EU’s strong solidarity with Georgia at this time of unprecedented crisis.
This EU assistance includes almost GEL 1 billion to:
The EU support includes other concrete measures in the fields of:
Health
Social sector
Economic recovery
In addition, the EU provides policy advice and expertise through ongoing EU projects and other facilities that reinforce EU and Team Europe targeted support. Georgia can also access regional EU funds to provide working capital, trade finance, and debt relief.
EU support is linked to conditions regarding transparency and accountability of public expenditure and a rights based approach, as well as gender equality.
#TogethervsCOVID19 #TeamEurope #StrongerTogether #EU4Georgia
EU disburses EUR 60 million grant for COVID-19 assistance to Georgia (14 December 2020)
Team Europe: EIB invests €100 million to support healthcare infrastructure in Georgia (22 December 2020)
EU and WHO deliver third shipment of critical medical supplies for COVID-19 frontline personnel in Georgia (5 October 2020)
EU and WHO continue to deliver critical supplies for COVID-19 frontline health workers in Georgia (21 September 2020)
WHO and EU support training of medical personnel in regions of Georgia to reduce impact of COVID-19 (23 August 2020)
European Union and WHO deliver critical supplies for COVID-19 frontline health workers in Georgia (25 July 2020)
Standing together: Call for proposals for EU COVID-19 Solidarity Programme for Eastern Partnership (6 October 2020)
EU rapid response grants for civil society, including for COVID-19 response (2 April 2020)
EU supports persons with disabilities during COVID-19
EU support work against violence against women amid COVID-19
Сhildren from Socially Vulnerable Families get internet access with the support of the EU
EU-supported Upper Svaneti Local Action Group launches initiatives in response to COVID-19
The training center of Akhalkalaki LAG launches online courses
Team Europe: EIB and ProCredit to support faster recovery of Georgia`s SMEs from the COVID-19 crisis with €10 million (21 December 2020)
Team Europe: EIB to invest €25 million to aid recovery of Georgian enterprises from COVID-19 pandemic and expand a credit line with TBC Bank JSC (21 December 2020)
Team Europe: EIB and Bank of Georgia expand credit line for SMEs and mid-caps with €25 million to aid recovery from COVID-19 pandemic (15 December 2020)
EU launches nine new projects with EUR 7 million budget to support vocational education and labour market development in Georgia (9 December 2020)
EU, FAO and MEPA launch GEL 3.2 million in grants to support Georgian farmers against COVID-19 (15 May 2020)
Grant competition: Introducing “Smart Villages” in Georgia in response to COVID-19 Crisis (link is external) (4 May 2020)
EU, MEPA and FAO award agricultural grants to bolster food production and security in Georgia amid the COVID-19 crisis(24 April 2020)
With the Support of EU Tsalka LAG Announces a COVID-19 Rapid Response Grants for Tsalka Municipality (31 March 2020)
Keda Local Action Group announces a grants competition in Keda municipality in response to COVID-19 (27 March 2020)
EU and UNDP help rural businesses respond to pandemic crisis
EU and FAO support Georgian farmers to bolster food production during COVID-19
EU and GIZ support helps local social enterprise increase production and employment despite COVID-19
EU and UNDP help Georgian firm shift production to meet pandemic challenges
Engineering firm Kaya helps develop disinfection booth in Georgia
C Bot ChatBot with AI keeps Georgian business informed during pandemic
Georgian garment manufacturer Doctor Goods responds to pandemic with EU support
EBRD and EU clients support the battle against coronavirus in Georgia
The information on this site is subject to a Disclaimer and Protection of personal data. © European Union 2021