Skip to main content
დღეს, 9 მაისს ევროკავშირი და მისი წევრი სახელმწიფოები ევროპის დღეს ზეიმობენ, რომელიც ევროპაში მშვიდობასა და ერთობას აღნიშნავს.
ამ დღეს ვიხსენებთ 1950 წლის შუმანის ისტორიულ დეკლარაციას, რომელშიც საფრანგეთის მაშინდელმა საგარეო საქმეთა მინისტრმა რობერტ შუმანმა ჩამოაყალიბა იდეა ევროპაში პოლიტიკური თანამშრომლობის ახალი ფორმის შესახებ, რომელიც ევროპის ერებს შორის ომს წარმოუდგენელს გახდიდა.
ამ იდეამ საფუძველი ჩაუყარა ევროპულ თანამეგობრობას, რაც შემდგომში დღეს არსებული ევროკავშირის სახით ჩამოყალიბდა, რომელიც 27 წევრ სახელმწიფოს და 450 მილიონამდე ადამიანს აერთიანებს. წელს, ევროკავშირი ამ დეკლარაციის მიღებიდან 71-ე წელს აღნიშნავს.
ევროპის დღეს ასევე აღვნიშნავთ ევროკავშირსა და საქართველოს შორის არსებულ მჭიდრო ურთიერთობას. საქართველოში 2021 წლის ევროპის დღის თემაა “ევროკავშირთან ერთად უფრო ძლიერები ვართ”, რაც ხაზს უსვამს ევროკავშირისა და საქართველოს ხანგრძლივ პარტნიორობას, საერთო ღირებულებებსა და სოლიდარობას, განსაკუთრებით COVID-19 კრიზისის პირობებში.
წელს, ევროპის დღის აღსანიშნად და საქართველო-ევროკავშირს შორის არსებული პარტნიორობის ხაზგასასმელად დაგეგმილია შემდეგი ღონისძიებები:
• 9 მაისს, 17:00 საათზე, ევროკავშირის წარმომადგენლობა სოციალური მედიის არხების საშუალებით გაავრცელებს ევგენი მიქელაძის სახელობის საქართველოს ეროვნული სიმფონიური ორკესტრის და მისი სამხატვრო ხელმძღვანელისა და მთავარი დირიჟორის ნიკოლოზ რაჭველის მიერ ექსკლუზიურად ევროპის დღისათვის შექმნილი ევროკავშირისა და საქართველოს ჰიმნების მუსიკალურ კომპოზიციას. 100-ზე მეტმა მუსიკოსმა მიიღო მონაწილეობა მის შესრულებაში, მათ შორის გურამ ყურაშვილის სახელობის აფხაზეთის სახელმწიფო კაპელამ ზვიად ბოლქვაძის ხელმძღვანელობით, ახალგაზრდა, გამორჩეულმა კომპოზიტორმა და პიანისტმა ცოტნე ზედგინიძემ და ზაქარია ფალიაშვილის სახელობის ცენტრალური სამუსიკო სკოლა “ნიჭიერთა ათწლედი”-ს მოსწავლეებმა და სხვა.
• მუსიკალური კომპოზიციის დასრულების შემდეგ, ევროკავშირის ელჩი, კარლ ჰარცელი, საქართველოს პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი, პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი და პარლამენტის თავმჯდომარე, კახაბერ კუჭავა გააკეთებენ განცხადებებს ევროპის დღისა და საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთოებების შესახებ.
• გარდა ამისა,საქართველოში ევროკავშირის 19 წევრი ქვეყნის წარმომადგენლებმა და პარტნიორებმა, როგორც ევროპის გუნდმა, ერთობლივი ვიდეო გზავნილი გაავრცელეს
• 9 და 10 მაისის საღამოს კი ევროკავშირის დროშის ფერებში განათდება ღირსშესანიშნაობები საქართველოს ყველა რეგიონში, მათ შორის: ახალციხეში, ბათუმში, გორში, ქუთაისში, მესტიაში, მცხეთაში, ონში, ოზურგეთში, რუსთავში, თელავში, თბილისსა და ზუგდიდში.
COVID-19 პანდემიის დროს ევროკავშირი საქართველოს გვერდითაა
ევროკავშირმა და ევროპის გუნდმა COVID-19 პანდემიასთან ბრძოლაში საქართველოს დასახმარებლად  დაახლოებით 1.5 მილიარდი ლარის მობილიზება უზრუნველყვეს, ახალი სახსრების მოზიდვისა და არსებულის გადანაწილების გზით. ამ თანხის თითქმის 2/3 გრანტის სახითაა წარმოდგენილი, დანარჩენი კი შეღავათიანი სესხია. ეს ევროკავშირის მიერ მსოფლიოს ნებისმიერი უცხო ქვეყნისთვის ერთ სულ მოსახლეზე გაწეული დახმარების ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია, რაც უპრეცედენტო კრიზისის დროს ევროკავშირის მიერ საქართველოსთვის გამოხატულ მტკიცე სოლიდარობას ადასტურებს.
ევროკავშირი-საქართველოს თანამშრომლობის პროგრამები
უკვე 25 წელია ევროკავშირი საქართველოს მხარდამჭერი და უმსხვილესი დონორია. დღეს, ევროკავშირს საქართველოში 200-ზე მეტი აქტიური პროექტი აქვს, რომელთა საერთო ღრებულება 500 მილიონ ევროს აღემატება. ამ პროექტების ფარგლებში ევროკავშირი ეხმარება საქართველოს ეკონომიკის განვითარებაში, ინსტიტუტების გაძლიერებაში, გარემოს დაცვაში, მობილობის და ხალხთა შორის კონტაქტების გაღრმავებაში.
მაგალითად, ქართულ ბიზნესს ევროკავშირის ბაზარზე წვდომის შესაძლებლობა მიეცა, 7,000-ზე მეტმა სტუდენტმა უნივერსიტეტის გაცვლითი პროგრამებით ისარგებლა, 40,000-ზე მეტმა ქართულმა ბიზნესმა ევროკავშირისგან მხარდაჭერა მიიღო.
ევროკავშირი-საქართველოს ურთიერთობების შესახებ დამატებითი ინფორმაცია იხილეთ: https://bit.ly/2SqZ0Kh
გასულ წლებში, თბილისსა და საქართველოს რეგიონებში ევროპის დღეების აღსანიშნად გამართულ ღონისძიებებში მონაწილეობა 100,000-ზე მეტმა ადამიანმა მიიღო.
უფრო ახლო ურთიერთობები
ევროკავშირსა და საქართველოს შორის ურთიერთობა ემყარება საქართველო-ევროკავშირს შორის ასოცირების შეთანხმებას, რომელიც ღრმა და ყოვლისმომცველ თავისუფალ სავაჭრო სივრცესთან (DCFTA) ერთად 2016 წელს შევიდა ძალაში და რომელიც საქართველოს ევროკავშირში პოლიტიკურ, ეკონომიკურ და სოციალურ ინტეგრაციას ითვალისწინებს.
ევროკავშირსა და საქართველოს სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის შესახებ შეთანხმება მიღებულ იქნა 2016 წლის დეკემბერში და მას შემდეგ, შენგენის ზონის ქვეყნებში უვიზოდ გადაადგილება საქართველოს 500,000-ზე მეტმა მოქალაქემ შეძლო. ეს შეთანხმება უფრო აახლოებს საქართველოსა და ევროკავშირის ხალხს, ასევე აძლიერებს ტურიზმს და ბიზნეს კავშირებს.

Skip to main content
Today, on 9th May the European Union and its member states mark Europe Day,  which celebrates peace and unity in Europe.
The date commemorates the historic 1950 Schuman Declaration, in which Robert Schuman, the then French foreign minister, set out his idea for a new form of political cooperation in Europe, which would make war between Europe’s nations unthinkable.
These ideas paved the way for the creation of European Communities, and eventually the European Union as we know it today, with 27 Member States and almost 450 million people. This year, the EU marks the 71st anniversary of this declaration.
Europe Day is also a celebration of the close relationship between the EU and Georgia.  The theme of 2021 Europe Day in Georgia is ‘Stronger with the EU’, highlighting the enduring EU-Georgia partnership, shared values, and solidarity, particularly in the face of the Covid-19 crisis.
This year, to highlight Europe Day and the close EU-Georgia partnership the following events are scheduled:
• On May 9, at 17:00 the EU Delegation will broadcast on its social media channels a unique performance of the Georgia and EU anthems performed by the Evgeni Mikeladze Georgian Philharmonic Orchestra and its Music Director and Principal Conductor Nikoloz Rachveli. More than 100 musicians participated in the performance including Guram Kurashvili State Choral Chapel of Abkhazia and its chormaster Zviad Bolkvadze, young phenomenon pianist and composer Tsotne Zedginidze, students from the Zakaria Paliashvili Central Music School –  “School for Gifted Children” and many others;
• The performance will be followed by official statements by EU Ambassador to Georgia Carl Hartzell, President of Georgia, Salome Zourabichvili, Prime Minister of Georgia, Irakli Garibashvili and Chairperson of the Parliament, Kakhaber Kutchava.
• In addition, representatives of 19 EU member states in Georgia and development partners have issued a separate joint video message as Team Europe.
• Finally, in the evening of May 9 and 10  landmarks throughout Georgia will be illuminated with EU colours, including in  Akhaltsikhe, Batumi, Gori, Kutaisi, Mestia, Mtskheta, Oni, Ozurgeti, Rustavi, Telavi, Tbilisi, Zugdidi.
COVID-19 support
The EU stands by Georgia in the face of the coronavirus pandemic, and the EU and Team Europe have mobilised around GEL 1.5 billion of new and reallocated assistance to help Georgia deal with the COVID-19. Almost 2/3 of this amount is grants, the remaining are loans at favourable interest rates. That is one of the highest levels of EU assistance per capita to any country in the world and demonstrates the EU’s strong solidarity with Georgia at this time of unprecedented crisis.
EU-Georgia cooperation programmes
The EU has supported Georgia for over 25 years, and is Georgia’s largest donor. Today the EU has over 200 active projects in Georgia with a total value of almost €500 million. These programmes focus on Georgia’s economic development, strengthening of institutions, protection of the environment and people to people contacts.
For example, Georgian businesses have received access to the EU market, and over 7000 students have taken part in university exchanges, and over 40,000 Georgian business having received support from the EU.
More on EU-Georgia cooperation here: https://bit.ly/2SKDbTm
In the past over 100,000 people have taken part in large scale Europe Day celebrations in Tbilisi and the regions.
An ever closer relationship
The EU-Georgia relationship is based on the EU –Georgia Association Agreement (AA) which, together with the Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA), entered in force in 2016 and foresees Georgia’s far reaching political, economic and social integration with the EU.
The EU-Georgia visa liberalisation agreement was adopted in December 2016 and since then over 500,000 Georgian citizens have travelled visa-free travel to the Schengen zone. This agreement brings the people of Georgia and the EU closer together as well as strengthens tourism and business ties.